Teba je u Razdoblju Nove egipatske države (1570. – 1070. g. pr. Kr.) bila sjedište boga Amosa i glavni grad egipatskih dinastija. Grad nije imao zidina, a prostorno je bio organiziran prema Nilu. U Tebi je sagrađeno najviše hramova, a taj grad koji su egipćani nazivali Weseta ili Nut-Amona je jedan od najmističnijih gradova Starog svijeta.
Kao bogato arheološko nalazište Teba je bila podijeljena u dva dijela. Istočno od Nila nalaze se hramovi i palače Luxora i Karnaka.
Zapadno od Nila je ‘grad mrtvih’ gdje je otkrivena Dolina kraljeva u kojoj je 1922. godine pronađena grobnica mladog faraona Tutankamona, a tu je i nešto manje poznata Dolina kraljica.
Amonov hram u Karnaku je bio alejom sfingi povezan sa velikim hramom u Luxoru koji je sagrađen 14. g. pr. Kr., za vladavine Amenhotepa III.
Teba je bila naseljena još od 3200. g pr. Kr. Tijekom 18. dinastije Novog kraljevstva doživjela je vrhunac upravo zbog pomorske trgovine koja je ustanovljena od tebanske luke Elim. Grad je propao u vrijeme asirske okupacije Egipta (671. g. pr. Kr.) kada su hramovi spaljeni opljačkani i razrušeni. Sa svojim nekropolama i hramovima Teba je 1979. godine upisana na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Africi.
Latest posts by Vedrana Tutiš (see all)
- Povijest kave - July 9, 2020
- Poslušajte kako je zvučao Nesyamun – mumija stara 3000 godina - June 9, 2020
- O rimskim pjesnicima: Publius Ovidius Naso - June 3, 2020