Piše: Aleksandar Jašarević, arheolog kustos
Povodom 600. godina od prvog pomena Doboja, Muzej u Doboju organizuje izložbu pod nazivom „Tvrđave na Bosni“ i time daje svoj doprinos u proslavi ovog velikog jubileja. Iako starija od svog prvog spomena, Dobojska tvrđava danas je simbol grada i njegove duge istorije. Otvaranje izložbe planirano je 26. 6. 2015. u 19h. u prostorijama Muzeja i trajaće do 30. 9. 2015.
Izložba pokretnog arheološkog materijala sa Dobojske, Doborske i Maglajske tvrđave otišla je korak dalje od statičnog posmatranja tvrđava, arhitektonskog opisa i njihovog sagledavanja u kontekstu određenih istorijskih događaja. Prezentovani arheološki materijal pokazuje ne samo vojnu istoriju Usore i njene vlastele, nego nam donosi i pregled zanimanja običnih ljudi koji nisu ušli u istoriju, a bili su njen najveći dio. Arheološki materijal sa tvrđava potiče sa istraživanja koja je Muzej u Doboju u saradnji sa ostalim institucijama zaštite kulturnog naslijeđa sprovodio u poslednjih 50 godina. Najveći dio materijal nikad nije publikovan i ovaj jubilej pokazao se kao jedinstvena prilika za prezentovanje nalaza od kojih pojedini predstavljaju jedinstvene i dragocjene primjerke, kakvi nisu poznati iz ostalih djelova Bosne i Hercegovine.
Najbrojniju kolekciju čine nalazi hladnog oružja, što nimalo ne iznenađuje s obzirom na vojni i strateški značaj tvrđava koje su imale u periodu kasnog srednjeg vijeka, ali i kasnije. Najveći teret na brigu o tvrđavama padao je na seljake i zanatlije koji su morali da podmire i udovolje potrebe vojne posade, ali i da vrše stalne prepravke i popravke tvrđava.
Dokaz o tome jesu brojni nalazi alata i oruđa koji su korišteni tom prilikom. Tvrđave su privlačile i ostale društvene slojeve uključujući trgovce,sveštenike, zabavljače koji su ostavili svoj mali ali neizbrisiv trag u njihovoj istoriji. Nalazi luksuzne robe sa Primorja ukazuju i na visoke estetke kriterijume lokalne vlastele koja je bila u korak sa evropskim trendovima i koja je sebi mogla da priušti traženu robu. Prepravljane i popravljane tvrđave su danas svjedoci o burnoj i dugoj istorije ovoga kraja.
Cjelokupan pokretni materijal potiče sa arheoloških iskopavanja i čuva se u arheološkoj zbirci Muzeja u Doboju. Manji dio materijala već je poznat kroz različite stručne publikacije, dok najveći dio nikad nije publikovan. Materijal će biti prezentovan kroz njegovu funkcionalnu ulogu i cilj je prikazati različite privredne, zanatske, umjetničke i vojne aktivnosti koje su obavljane u okviru tvrđavskog kompleksa ili su bar bili ishodište određene robe domaćeg ili stranog porijekla.
Arheon
Latest posts by Arheon (see all)
- Promocija projekta Vladarice Balkana u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine - September 20, 2024
- Kapitalizacija WRECKS4ALL projekta - March 20, 2024
- ZANIMANJE MJESECA: MUZEJSKI PEDAGOZI - July 2, 2023